Indtast din registrerede e-mail:
Indtast ny adgangskode:

Imago Parterapeuter under certificering

Herunder finder du en oversigt over de af foreningens medlemmer, der aktuelt er under uddannelse:​

Nils Kristian Lind

​Kolding

Nils Kristian Lind

Hollændervej 2

6000 Kolding​

Mobil: 50 48 94 84

E-mail: nils@nilslind.dk

Web: ikke oplyst

Cecilie Cornett

Humlebæk

Cecilie Cornett

​...

3050 Humlebæk

Mobil: 27 85 37 24

E-mail: cecilie@lavenir.dk

Web: www.ceciliecornett.dk

​Per Black

Ringsted

Samtalens hus

Toftegårdsvej 12

4100 Ringsted

Mobil: 28 86 94 08

E-mail: per@samtalenshus.dk

Web: www.samtalenshus.dk

Heike Dalslet

Stenløse

Heike Dalslet

Hundshøjvej 1

3660 Stenløse

Mobil: ikke oplyst​

E-mail: dalslet@webspeed.dk

Web: ikke oplyst

Helle Mikkelsen

Odense NV

Kontakt og heling

Spangsvej 32

5210 Odense NV

Mobil: 51 88 68 70

E-mail: post@kontaktogheling.dk

Web: www.kontaktogheling.dk

Johnny Petersen

Ishøj

Johnny Petersen

...

2635 Ishøj

Mobil: ikke oplyst

E-mail: johnny.petersen@ishoejby.dk

Web: Ikke oplyst

Annemarie Bergholt

Daugløkke Ege 48

3050 Humlebæk

Tlf.: 20 78 71 37

mail@annemariebergholt.dk

www.annemariebergholt.dk

Dorte Jallberg

Mellemvangen 24

2700 Brønshøj

Tlf.: 29 62 38 13

dorte@jallberg.dk

www.dortejallberg.dk

Hanne Jensen

Storetoft 7

6720 Fanø​

Tlf.: ​40 93 28 16

hanne.jensen1963@gmail.com

Heike Dalslet

Hundshøjvej 1

3660 Stenløse

dalslet@webspeed.dk

​Helena Lund

​Rørsangervej 66, 1. mf

2400 København NV

Tlf.: 31 37 34 11

helenalund@yahoo.dk

Jeppe Budde

Byagervej 201

8330 Beder

Tlf.: ​26 23 28 90

jeppe.budde@gmail.com

Kickan Andersen

Sct. Jacobsvej 12, 1. tv.

2750 Ballerup​​

Tlf.: 26 81 93 36

kickanandersen@hotmail.com

www.kickanandersen.dk

Kirsten Øvlisen

Vesterbyvej 27

6771 Gredstedbro

Tlf.: 50 99 16 74

vilslev@reviribe.dk

Lea Haderup

Nygårdsvej 45, 3. Th

2100 København Ø

Tlf.: 29 89 35 23

lea.haderup13@gmail.com

Marianne Fuusager

Vaarstvej 74, Skovstrup

9260 Gistrup​​

Tlf.: 61 34 64 16

fuus@live.dk

Marianne Shäfer

Fasanhusene 3

2620 Alberstlund

Tlf.: 40 14 92 97

psykolog.marianne.schaefer@gmail.com

Mette Rosenvel

Kroghsgade 6

2100 København Ø

​Tlf.: ​22 83 21 22

mette@pressense.dk
www.pressense.dk

Nils Kristian Lind

Hollændervej 2

6000 Kolding​

Tlf.: 50 48 94 84

nils@nilslind.dk

​Pia Jeppesen

Skodsborgvej 20

2830 Virum

Tlf.: 20 18 13 33

pia@piajeppesen.dk

Sanne Jensen

Lille Skindersøvej 1

3140 Ålsgårde​

Tlf.: ​61 40 51 49

sanne@boegeholmgaard.dk

Signe Feilberg

Kalenderparken 23

9270 Klarup​

Tlf.: 22 26 78 84

signe.feilberg@hjoerring.dk

God information

Aktuelt for medlemmer

Vi afholder generalforsamling næste gang den 20 marts 2020. 

Der bliver mange spændende, nye ting at høre om, så sæt allerede nu dagen af til at mødes med dine kollegaer og din forening.

Vi håber at se så mange af jer som muligt. Der vil være kaffe og frugt og en let frokost.

Så har vi her i 2019 givet Kollegial Supervision et løft. Klik ind på medlems-området og læs mere.

De første datoer er: 

3.   september 2019

12. november  2019

3.   marts          2020

 

Læs mere herom inde på medlemsområdet.​

På glædeligt gensyn.​

Bliv medlem af Imago-foreningen

Imago-foreningen i Danmark danner fællesskab for uddannede Imago-parterapeuter og Imago-facilitatorer, samt parterapeuter under uddannelse inden for området. 

Foreningens formål, vedtægter og procedure for indmeldelse finder du mere om under IMAGO-foreningen for medlemmer eller ved at søge om optagelse som medlem.​

Overvejer I som par parterapi?

Konflikter, manglende nærhed og fastlåste mønstre er slet ikke ualmindelige, i hverken nye eller etablerede parforhold. Det afgørende er hvad man gør ved det.

Imago-parterapi kan genskabe den gode kontakt. Tag kontakt til et af vores mange professionelle medlemmer i nærheden af jer.​​

Imagouddannelsen til Parterapeut

​Har du i forvejen en baggrund som psykolog, psykoterapeut eller tilsvarende uddannelser, og ønsker du at videre udvikle dine kompetencer?

Bliv certificeret som imago parterapeut og bliv en del af et voksende lokalt og globalt terapeutisk fællesskab​

Hvorfor vælge Imago

Kernen i Imago parterapi praksis er, at forstå konflikterne som udviklingsmuligheder og ikke som en svaghed ved parret.

Vi har alle konflikter, og parterapien en en proces som guider dig og din partner ind i en dialog omkring de svære temaer imellem jer.

Fandt du ikke det du søgte?